2023. gada 12. oktobrī Ķekavas novadpētniecības muzejā tiks atklāta izstāde “Mana rīta kafija…”, kas tapusi sadarbībā ar novada uzņēmumu SIA “Löfbergs Baltic”. Mūsu novads var lepoties ar to, ka te atrodas Baltijas lielākā kafijas ražotne “Löfbergs”. Izstādē varēs iepazīt kafijas dzeršanas kultūru un aplūkot priekšmetus no muzeja krājuma, kā arī šī uzņēmuma vēsturi un attīstību.
Pastāv daudzi nostāsti par kafijas stimulējošā efekta atklāšanu. Viena no vecākajām leģendām vēsta par jaunu ganu no Etiopijas apmēram 850 gadus pirms Kristus dzimšanas. Viņš bija ievērojis, ka apēdot kāda krūma ogas, viņa kazas kļūst īpaši aktīvas.
Tad šo ogu nogaršojuši mūki, bet viņi ļoti vīlās, sajūtot tās rūgto garšu, un iemeta ogas krāsns ugunī. Pēc neilga brīža viņi sajuta brīnišķīgu aromātu. Mūki, ziņkārības vadīti, pagatavoja no grauzdētajām ogām dzērienu. Tas palīdzēja uzturēt možu garu gandrīz visu nakti, tāpēc mūki šo dzērienu nodēvēja par Dieva dāvanu.
Jo vairāk cilvēku, jo atšķirīgāks kafijas pagatavošanas un baudīšanas veids. Viens to dzer melnu bez cukura, otrs aplej kafijas biezumus, tādējādi tiekot pie tautā sauktās “dubļu kafijas”, trešais tai pievieno cukuru un pienu. Kāds to dzer no papīra krūzītes, šķērsojot ielu, cits – no porcelāna tasītes, laiski dīvānā atgūlies un piekozdams smalkmaizīti. Kāds ir kafijas noslēpums un kura ir īstā recepte, lai tā garšotu nevainojami?
Uz šiem un vēl citiem jautājumiem, gatavojoties izstādei, atbildes devāmies noskaidrot pie uzņēmuma SIA “Löfbergs Baltic” ražošanas daļas vadītāja Ināra Ķempela. Intervijas laikā viesojāmies novada ražotnē, kurā kopš 2010. gada ik dienu tiek grauzdēta un gatavota garda kafija, kas tirgū pazīstama ar preču zīmi “Löfbergs”. Uzņēmums radies 1906. gadā, un tā dzimtene ir Zviedrijas pilsēta Kārlstade. Savulaik viens no firmas veidotājiem nolēma, ka vēlas to redzēt arī Baltijas tirgū, un tā tika iegādāta ražotne “Melnā kafija”. Ciemošanās laikā tikām iepazīstināti ar visiem ražotnes procesiem un iekārtām, kā arī dziļāk uzzinājām par SIA “Löfbergs Baltic” vēsturi. Sarunas laikā daudz tika runāts par kafijas dzeršanas kultūru un par to, kā tikt pie augstvērtīga un garšīga melnā dzēriena, kā arī par to, cik daudzi aspekti ietekmē kafijas garšu.
Kā stāsta I. Ķempelis, kafijas baudīšana ir sajūtu kopums – rituāls, bauda, sarunas, kopīga valoda un process ar sevi. Tās baudīšanas procesā smalkām niansēm ir ļoti liela nozīme. Labas kafijas izcilo garšu vislabāk var sajust specializētajās kafetērijās, kur vecāka gadagājuma cilvēki to pasūta un nesteidzīgi sēž, un malko. Šis ir process, kuru nevar aizstāt ar nūjošanu vai skriešanu un padzeršanos pa ceļam. Mūsdienu straujais dzīves ritms šo kultūru ir devalvējis, jo karsto dzērienu tirgo uz ielas no kafijas aparāta, tas pieejams degvielas uzpildes stacijās, kur sacensība notiek pēc krūzīšu lieluma. Tas nozog mirkli ar sevi, to apstāšanās mirkli, kad izbaudīt kafiju.
Sadarbībā ar “Löfbergs” ražotni izstādē eksponēti kompānijas sākotnējie kafijas iepakojumi, krūzītes, reklāmas bukleti un citi materiāli, kuri speciāli sūtīti no Zviedrijas – uzņēmuma izcelsmes valsts, lai tos varētu parādīt muzeja apmeklētājiem. Tāpat varēs uzzināt par kompānijas nākotnes perspektīvām. Izstādes laikā notiks arī kafijas degustēšana. Piedāvāsim apskatīt arī priekšmetus no muzeja krājuma, kas aptver laikposmu no 20. gs sākuma līdz mūsdienām. Varēs apskatīt kafijas kannas, kafijas dzirnaviņas, servīzes un SIA “Simeks” ražotās “Melnās kafijas” iepakojumus.
Izstāde “Mana rīta kafija…” Ķekavas novadpētniecības muzejā būs atvērta līdz 2023. gada 30. decembrim.